Kiedy fototapeta jest za duża

Kiedy oglądamy aranżacje z wykorzystaniem fototapet, to zazwyczaj jesteśmy zachwyceni uzyskanym efektem. Zachęceni przykładami chcemy zrobić podobnie u siebie w salonie lub sypialni. Wydaje się to proste, ponieważ wystarczy wybrać motyw fototapety, podać wymiary i można drukować. Tymczasem dobór fototapety to sprawa nieco trudniejsza, niż nam się wydaje.

fototapety

Po pierwsze musimy zdawać sobie sprawę z tego, że fototapeta to bardzo duża dekoracja, która nie będzie w jednolitym kolorze. To motyw przedstawiający kwiaty, krajobraz czy cokolwiek innego ( zobacz – https://fototapety.art/). Żywe kolory na zdjęciu mogą okazać się męczące w dużym powiększeniu. A duże powiększenie niesie ze sobą jeszcze inne niespodzianki w postaci pikselizacji, która psuje efekt dekoracyjny. Fototapeta może być na tyle ekspansywna, że pomieszczenie będzie dodatkiem do niej, a przecież powinno być na odwrót. Możemy oczywiście zmniejszyć wymiary fototapety, co poprawi wygląd i znacznie zmniejszyć koszty. Podobne efekty może przynieść umiejętny dobór motywu, który byłby bardziej stonowany, mniej spektakularny. Fototapeta z takim motywem nie zawłaszcza pomieszczenia.

Druga propozycja to obrazy zamiast fototapet. Ten sam motyw, podobna technika druku, ale wymiary można zmienić w dość szerokim zakresie. Dzięki temu sterujemy wielkością i proporcjami obrazu. Jeśli dodamy do tego dobór motywu, to okaże się, że personalizowanie obrazu daje dużo lepsze efekty dekoracyjne niż fototapeta. Duży obraz spełni podobną funkcję, będzie najważniejszą dekoracją, która zwraca na siebie uwagę. Mały obrazek uzupełni wolne miejsce na ścianie. Sami decydujemy co będzie najlepsze do konkretnego pokoju.